Városnézőben: Opatija

Kategória: Blog,

Opatija, avagy Abbázia a Kvarner-öböl ékköve, amelyet Magyarországról mindössze pár óra alatt könnyen elérhetünk. Tökéletes hely éppúgy a nyári vakációhoz, mint egy pár napos akár tavaszi, őszi kiruccanáshoz. 

Számos magyar vonatkozású emlék, történelmi és kulturális látnivalók egész sora, no és a patinás villák közötti igazi császári hangulat, amely kihagyhatatlanná teszi Opatija és környékének felfedezését. 

 

Opatija városnézés 

A Kvarner-öbölbe látogatva Opatija, azaz Abbázia az Osztrák-Magyar Monarchia idején vált exkluzív üdülőhellyé, ahol Ferenc József is a teleket töltötte. A város fenséges, előkelő hangulata mind a mai napig megtapasztalható, és számos érdekesség, valamint látnivaló várja az utazókat. 

A város emblematikus jelképe a Lungomare parti sétánya, amely több mint száz éves múltra tekint vissza. A szomszédos településekkel mintegy 12 hosszan terül el az Abbáziai Riviéra, amely csodás tengerpartot foglal magában Volosko, Abbázia, Ičići, Ika és Lovran hangulatos városaival, falvaival. 

Az első partmenti hoteleket 1884-85 között emelték, majd Abbázia 1889-ben klimatikus gyógyhellyé nyilvánítását követően egyre nagyobb fejlesztések, építkezések kezdődtek, a népszerűsége pedig folyamatosan nőtt. Ennek köszönhetően került a Lungomare is meghosszabbításra egészen Lovranig 1911-ben, illetve nyerte el mai formáját. Még véletlenül se hagyja ki senki a felemelő sétát itt! A végtelen azúrkék tenger, az Učka-hegy és az ikonikus Kvarner és Imperial szállók látványa elvarázsol mindenkit, mintha egy különleges időutazáson venne részt. 

A Lungomare-t egyébként a Hollywoodi Hírességek utcája után hasonló elnevezéssel is illetik, ugyanis az amerikai példán márványcsillagokat helyeztek el a sétányon a horvát sport, művészet és egyéb területen maradandót alkotott hírességek számára. 

Látnivalók:

A Lungomare-n kívül van még néhány kiemelkedő nevezetesség, amelyet Opatijában járva érdemes felkeresni. 

Az 1420-ban emelt Szent Jakab-templom a bencés apátsághoz tartozik, amelyet az idők során többször átépítettek, és bizony később a település ennek köszönheti a nevét is. Itt található mindazonáltal Ivan Meštrović, neves horvát szobrászművész Pieta domborművének másolata. 

Abbázia ékköveként is emlegetik másik híres látnivalóját, az Angyali Üdvözlet-templomot, amelyet a pazar kilátás miatt a legszebb látképek között tartanak számon. 

A két legrégebbi szálloda, a Hotel Imperial és a Hotel Kvarner ma is pompás fényében tündöklik, ha nem is szállóvendégként, de a szépre és a történelemre fogékony látogatóként feltétlenül ajánlott megszemlélni őket. A Hotel Kvarner történetéhez hozzátartozik, hogy a Kelet-Adria legrégebbi szállodájaként az osztrák nemesség főhadiszállása volt egykor és még maga Ferenc József császár is falai között töltötte a téli hónapokat. Az osztrák uralom után tüdőbeteg szanatóriumként működött tovább. 

Ha a legrégebbi épületek sorát nézzük, akkor az 1844-ben épült tengerparti Villa Angiolina kiváltképp kiemelkedik. Ez a villa egy rijekai kereskedő felesége után kapta a nevét, érdekessége pedig hogy elsőként emelték közvetlenül a tengerparton. Ma falai közt a Turisztikai Múzeum látogatható. 

A magyar emlékeket egy ilyen helyen, mint Opatija vétek nem megkeresni, hiszen a múltunk szerves része, a városban pedig több helyütt is melengeti az ember szívét magyar vonatkozású nevezetesség. 

A Villa Jeanette adott például otthont Móra Ferencnek, mialatt az „Ének a búzamezőkről” című regényét írta, amelyet egyébiránt a közeli Szent Jakab-templom harangja ihletett. Mindössze négy hét alatt készült el az író művével az akkor még közvetlenül a tenger partján álló villában. 

A Hotel Bellevue falán egy emléktábla jelzi, hogy Markusovszky Lajos, az orvostovábbképzés és közegészségügy reformátora ezen épületben hunyt el. Szegő Kálmán munkásságának  - aki a gyógyturizmus alapítói közé tartozik - emlékét a Belvedere szálloda őrzi. A szálloda helyén 1894-1924 között elismert gyermekszanatóriumot működtetett tengervizes strandfürdővel. Ez volt a híres Szegő Szanatórium. 

            

No és még mielőtt a strand és a vizes élmények felé vesszük az irányt, az Amerikai kertet sem ajánlott kihagyni! Csodaszép bontanikus kertben barangolhatunk tengerre nyíló kilátás mellett, amelyet szintén egy magyar, Kurucz Mihály vállalkozó hozott létre, ő építtette feleségének az 1900-as évek elején. 

 

>>> SZÁLLÁSOK OPATIJA VÁROSÁBAN <<< 

 

Strand:

Bár Opatijába kimondottan nem a strandolás kedvéért látogat el az ember, a városi strand, a Slatina azért rendelkezésre áll kicsiknek és nagyoknak egyaránt a fürdőzés és tengerparti élmények gyűjtéséhez. A part betonozott, érdekes hullámvonalú partszakasz, ahonnan lépcső vezet a vízbe. A legkisebbekkel javasolt a strand legvégéig elmenni, hogy ők is élvezhessék a partot, ahol egyébként játszótér és vízi ugrálóvár is vár rájuk. A patinás várossal a háttérben az előkelő, főúri hangulatot mindenképpen ajánlott megtapasztalni élőben! 

Tipp: Opatija az évek során egyre inkább kutyabarát hellyé válik. Akik négylábú családtagjukkal érkeznek nyaralni, számukra lényeges információ, hogy Opatija és Ičići között található kifejezetten kutyás strand, valamint a jelzés nélküli öblökben megmártózhat a kis kedvenc is. 

 

Kirándulás tippek: 

Az első – és talán legfontosabb, legnépszerűbb – program Opatijából, a felújított, több száz éves sétaúton ellátogatni Veprinac óvárosáig. Az út mentén végig négynyelvű információs táblákat találunk kihelyezve, amelyeket olvasva megismerhetjük a település és magának az útnak a múltját, történetét. Egykoron ugyanis naponta haladtak itt el a terményeikkel kereskedők a tengerpartra. 

Veprinac egy kisebb emelkedőt követően lenyűgöző kilátásban részesíti a látogatót. A középkori fellegvárat egykor védőfalak vették körül, amelyből ma a háromnyílású kapu áll még, illetve két őrtorony. Belsejében a Szent Márk-plébániatemplom mindenképp megtekintendő, valamint a falakon kívül kihagyhatatlan a Britula, ahol a magaslaton álló kilátóból az egész Kvarner-öböl megcsodálható, Kraljevicától Cres szigetéig ellátni. 

Az Učka-hegység remek túraútvonalakkal csábítja az aktív kikapcsolódásra vágyó, természetet kedvelő vendégeket. A tetejére, mintegy 1400 méteres magasságba a Vojak-kilátóhoz a legegyszerűbben Lovran mellől lehet feljutni. A páratlan panoráma kedvéért bátran tervezzünk ezzel a kirándulással!

Rövid autóútra található Rijeka, azaz Fiume, ahol a magyar történelmi vonatkozás miatt illendő megállni, egy látogatást tenni, hiszen az Osztrák-Magyar Monarchia idején jelentős kikötővárosunk volt. 

Opatija kikötőjéből Krk-sziget felfedezésére is indulhatunk egy hajókirándulás keretében, vagy ha autóval közlekednénk, akkor egy laza egynapos programot szervezhetünk a szigetre egy baškai strandolással egybekötve. 

Pula városát szintén könnyedén elérjük, így ide is ellátogathatunk, ha időnk engedi! Pulai városnézéshez korábban már írtunk egy cikket, a linkre kattintva megtalálható összefoglalónk. 

 

>>> TETSZIK EZ A HELY, AJÁNLATOT KÉREK! – Kattints ide! <<< 

Vissza az akciókhoz